تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول
25 ژانویه 2020
118 بازدید
نظر %

الگو های قطبی در میکروفن

شاید یکی از اولین نکاتی که در بررسی فنی یک میکروفن داینامیکی مورد توجه قرار می گیرد، بحث الگوی قطبی میکروفن ها باشد که معمولا با اصطلاحاتی از قبیل کاریوئید ، سوپر کاردیوئید و… که اغلب اشتباها کاردیود خوانده می شود مورد بررسی قرار می گیرد.

کاردیوئید یک شکل هندسی همچون مربع، مستطیل و… می باشد که در فارسی به دلوار معروف است و به دلیل شباهت به نوع انتشار و جذب صوت در فضا مورد استفاده قرار می گیرد.

میکروفن ها به چند صورت کلی صدا را دریافت می کنند که الگوی هندسی آن شبیه به اشکال مختلف و تغییر یافته شکل دلوار یا کاردیوئید می باشند، به همین دلیل با این نام شناخته می شوند.

 

به طور کلی 5 الگوی قطبی اصلی برای تفسیر جهت دریافت صدای میکروفن ها وجود دارند که عبارتند:

1- کاردیوئید
2- سوپر کاردیوئید
3- هایپر کاردیوئید
4- بای دایرکشنال
5- آمنی دایرکشنال (همه کاره)

که از بین آن ها 3 الگوی نخست میکروفن کاربرد بیشتری نسبت به سایر الگوهای قطبی دارن. البته ناگفته نماند که گاهی میکروفن هایی به منظور خاص طراحی و ساخته می شوند که الگوی قطبی آن ها نیز طبیعتا در این 6 گروه قرار نمی گیرد، مانند الگوی قطبی Tight Cardioid یا کاردیوئید بسته که الگوی مورد استفاده در میکروفن های مخصوص درام ست و ساز های کوبه ای می باشد.

حال به سراغ بررسی هریک از این الگو ها می رویم:

1- کاردیوئید

این الگو که الگوی غالب میکروفن های داینامیک دستی می باشد به میکروفن های تک سو نیز معروف است که صدا را از جهت مستقیم کپسولی جذب می کند و در نواحی اطراف و پشت میکروفن صدا به خوبی جذب نمی شود.

 

2- سوپر کاردیوئید

میکروفن های این دسته تفاوت چندانی با میکروفن های کاردیوئید ندارند، جز اینکه صدا را از اطراف جهت مستقیم کپسول قدری ضعیف تر و در عوض کمی هم صدای پشت میکروفن را جذب می کنند. مانند میکروفن های حرفه ای اجرا های زنده.

 

3- هایپر کاردیوئید

این دسته از میکروفن ها علاوه بر اینکه صدای مستقیم را به خوبی دریافت می کنند، تقریبا نیمی از صدای پشت میکروفن را هم جذب می کنند. به عنوان مثال میکروفن ها شات گان که برای دریافت صدای محیط استفاده می شوند اغلب از این نوع کپسول بهره می برند.

 

4- بای دایرکشنال

گروه با دایرکشنال یا دو سوعه دیگر شامل الگوی کاریوئید نمی باشند، چرا که شمایل هندسی جذب صدای آن ها از یک الگوی پروانه ای متقارن پیروی می کند که صدا را از هر دو طرف به صورت یکسان دریافت می کنند، مثال معروف این میکروفن های نمونه های استودیوئی می باشند که برای ووکال مورد استفاده قرار می گیرند و معمولا طیف گسترده ای از فرکانس های صوتی را شامل می شوند.

 

5- آمنی دایرکشنال

همانطور که از نام آن مشخص است، این دسته از کپسولی ها صدا را در همه ی جهات موجود در یک کره به مرکزیت میکروفن به طور تقریبا یکسان دریافت می کنند که تولید آن ها بسیار خاص و محدود می باشد.
شاید لازم به بازگو کردن این نکته باشد که هیچ کدام از الگوی های قطبی میکروفن نسبت به دیگری برتری ندارد و همه چیز به نوع استفاده و کاربری آن ها بستگی دارد، چیزی که بسیار حائز اهمیت است، شناخت صحیح محیط و انتخاب درست میکروفن می باشد.


نویسنده مطلب admin

    برند سایت برند سایت برند سایت برند سایت برند سایت