تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول
13 ژانویه 2020
92 بازدید
نظر %

انتخاب و خرید باند

در آخر سیستم های صوتی به باند می رسیم که صدای ایجاد شده توسط تجهیزات صوتی را پخش می کند. باند انتخاب شده باید متناسب با فضا و نوع کاربری انتخاب شود.

از موارد مهمی که در انتخاب باند باید به آن توجه کرد؛ نوع باند، سایز باند، تعداد باند، نوع کاربرد، محل نصب، وات خروجی، میزان SPL ، جنس باند، اکتیو یا پسیو، فرکانس کارکرد، فضای تحت پوشش و جمعیت حاضر در سالن می باشد.

نوع باند

باند ها در دو مدل تووی و فول رنج در بازار موجود می باشند. باندهای تووی از دو عدد بلندگو داخلی تشکیل شده اند که توسط یک عدد کراس آور پشتیبانی می شوند، این کراس آور نقش تفکیک فرکانسی را برعهده دارد و با مجزا کردن فرکانس های صوتی و انتقال آن به بلندگوها صوت را پخش می کند. باندهای فول رنج برخلاف باندهای 2WAY از یک عدد بلندگوی داخلی تشکیل شده اند و نوع بلندگوی داخلی این باندها فول رنج می باشد و فرکانس های میانی را پخش می کند.

باند تووی دارای کیفیت پخش بالای می باشد و فول رنج از کیفیت معمولی برخوردار است. البته نوع کیفیت به نوع بلندگوهای داخلی وابسته است هرچه مگنت و سیم پیچ و پوسته بلندگو بهتر باشد کیفیت پخش باند نیز بالاتر می رود.

باند اکتیو و پسیو

از لحاظ ساختار و پخش باند به دو دسته اکتیو و پسیو تقسیم بندی می شود. باندهای پسیو جهت راه اندازی نیاز به آمپلی فایر خارجی می باشند اما باندهای دارای آمپلی فایر داخلی می باشند و جهت راه اندازی فقط نیاز است به آن سیگنال صوتی اعمال شود. در برخی از مدل های اسپیکر اکتیو ورودی فلش و بلوتوث نیز طراحی شده است که با اتصال به آن می توان فایل های صوتی را از باند اکتیو راه اندازی کرد.

سایز باند

سایز کلی باند را اندازه بلندگوهای داخلی و جامداد آن مشخص می کند هرچه این موارد ذکر شده بزرگتر باشند سایز کلی باند نیز بزرگتر می شود. معمولا باندهایی که دارای بلندگوی داخلی بزرگتر هستند قدرت پخش بیشتری دارند در نتیجه سایز کلی باند نیز افزایش می یابد.

تعداد باند

تعداد و چیدمان باند انتخاب شده برای فضای موردنظر بسیار حائز اهمیت می باشد. در تعداد باید به چیدمان ، وات، فضای موردنظر و تعداد جمعیت شرکت کننده توجه کرد به طوری که باند براحتی و با کیفیت بالا بتواند صدا را در محیط پخش کند. اگر تعداد باند انتخابی کم باشد ناچارا مجبوریم صدای آمپلی فایر را زیاد کنیم و صدای بیش از حد موجب بی کیفیتی و یا آزار گوش شنوندگان خواهد شد.

کاربرد باند

در هنگام انتخاب و خرید باند به کاربرد آن نیز توجه گردد. منظور از کاربرد باند همان مصرف آن می باشد که می تواند جهت سخنرانی، پخش موزیک، اجرای زنده، مداحی، مانیتورینگ و … باشد.معمولا باندهایی که جهت اجرای زنده و یا فضای باز که نیاز به پرتاب صدایی بالا می باشد نوع آن را طوری انتخاب می کنند که سایز بلندگوی داخلی آن بزرگ باشد تا پرتاب صدای بیشتری داشته باشد. باندهای 15 و 18 اینچ گزینه مناسبی برای این کاربرد می باشند.

جهت سخنرانی در سالن جلسات از اسپیکرهایی استفاده می شود که سایز کوچکتری داشته باشند و به صورت دکوراتیو به دیوار و یا سقفی نصب می شوند.

ساب ووفر

در مراسماتی که به بیس صدای بیشتری نیاز دارید باند ساب ووفر را انتخاب کنید. ساب دارای ووفر می باشد که فقط فرکانس های پایینی و یا همان بیس را پخش می کند. از ساب بیشتر در تالار و کنسرت و ارکست استفاده می شود تا هیجیان بیشتری به شرکت کننده ها داد.

فرکانس کاری باند

هر باند پوشش فرکانس خاص خود را دارد گوش انسان محدوده شنوایی 20 تا 20000 هرتز را پوشش می دهد و هرچه فرکانس صوتی باند نزدیک به این محدوده بالا و پایین باشد بهتر می باشد و صوت به صورت کامل پخش می شود. در باندهای فول رنج که فرکانس میانی را پوشش می دهد برخی از فرکانس های بالا و پایین حذف می شود و فقط فرکانس های میانی صوت پخش می شود.


نویسنده مطلب admin

    برند سایت برند سایت برند سایت برند سایت برند سایت