تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

تجهیزات صوتی اجرای زنده صحنه

صوت، اجرای زنده ، کنسرت، جشن همه این ها مواردی هستند که هیجان و شادی را به همراه دارند. شاید در خیلی از مراسمات تالار، موزیک زنده، کنسرت و جشن شرکت کرده باشید و از اجرای موزیسین ها نهایت استفاده را برده باشید اما این نکته را فراموش نکنید صوتی که در مراسمات تقسیم می شود توسط یک صدابردار ایجاد و پخش می شود.

این صدا باید طوری در مراسم پخش شود که از سوت کشیدن و آزار گوش حضار جلوگیری کند و همچنین صدای هریک از ادوات موزیک را به درستی تنظیم کند تا در خروجی یک صدای ایده آل داشته باشیم. هنرمندانی که برروی صحنه اجرای نمایش می کنند توسط یک صدابردار در اتاق مانیتورینگ صدا پشتیبانی می شوند.

در این بخش قصد داریم انواع ادوات صوتی اجرای زنده برروی صحنه را به شما معرفی کنیم. تجهیزاتی که استفاده می شود دارای دو بخش می باشند تجهیزات الکترونیکی و ابزار صوتی.

 

تجهیزات الکترونیکی صدا

تجهیزات الکترونیک در موزیک شامل دستگاه هایی می باشد که توسط برق راه اندازی می شود و نقش میکسر و قدرت را دارند. از جمله این تجهیزات صوتی اجرای زنده می توان به میکسر، پاور میکسر، آمپلی فایر، باند پسیو، باند اکتیو، ساب ووفر، میکروفن سیم دار، میکروفن بیسیم، دستگاه دیجی اشاره کرد که در ادامه به تشریح هریک از موارد ذکر شده می پردازیم.

 

میکروفن

میکروفن ابتدایی ترین بخش از تجهیزات سیستم صوت الکترونیکی و تجهیزات صوتی اجرای زنده می باشد، که صداهای پخش شده ادوات موسیقی و خواننده را دریافت می کند.

میکروفن ها بر اساس کاربرد انواع مختلفی دارند اما در سیستم های صوت اجرای زنده بیشتر از میکروفن داینامیک استفاده می شود و دلیل استفاده از میکروفن داینامیک حساسیت کم آن می باشد که از سوت کشیدن جلوگیری و یا در مواقعی که خواننده به اوج صدای خود می رسد از خرابی صدا جلوگیری می کند.

این میکروفن ها می توانند از نوع دستی که در دست خواننده می باشد و یا کلیپسی که به ادوات موسیقی نصب می شود انتخاب شود. میکروفن ها در اجرای صحنه به دو دسته باسیم و میکروفن بی سیم تقسیم می شوند. در مواقعی که ادوات ساکن هستند از میکروفن سیم دار و در شرایطی که خواننده نیاز به تحرک و یا اجرای خاصی دارد از میکروفن بیسیم استفاده می شود.

 

میکسر صدا

اگر بخواهیم تجهیزات صوتی اجرای زنده را به بخش های مختلف تقسیم کنیم میکسر صدا مرکز آن محسوب می شود و تمام تنظیمات، میکس، کنترل و فرمان توسط میکسر انجام می شود.

همانطور که از نام این دستگاه مشخص است سیگنال های ورودی مختلف را میکس می کند. برای مثال اگر شما چندین میکروفن دارید هریک از میکروفن ها را به یکی از لاین های ورودی میکسر متصل می کنید سپس توسط ولوم ها حجم ورودی صدا و تعغیرات اولیه فرکانسی را به صورت مجزا برای هر از میکروفن ها اعمال می کنید.

علاوه بر میکس اولیه ایجاد افکت برروی صدای خواننده را نیز میکسر انجام می دهد و براحتی می توان نوع افکت و یا فضای صدا را ایجاد و تنظیم کرد.

میکسرهای صدا به دو دسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شوند. عمده تفاوت میکسر آنالوگ و دیجیتال در تعداد ورودی آن می باشد که در مدل دیجیتال تعداد ورودی های بیشتری در دسترس قرار دارد.

اگر بخواهیم تعدادی از میکسرهای پرطرفدار بازار را معرفی کنیم می توان برندهای ساندکرافت، دایناکورد، یاماها، آلن هیت و بهرینگر را نام برد.

 

تجهیزات صوتی اجرای زندهتجهیزات صوتی اجرای زنده

 

آمپلی فایر

بخش قدرت و تقویت کنندگی سیگنال های صوتی توسط آمپلی فایر انجام می شود. پاور آمپلی فایرها در صوت صحنه از نوع استریو می باشند که دارای دو خروجی چپ و راست می باشند.

در هنگام انتخاب آمپلی فایر برای سیستم صوت اجرای زنده به چند نکته باید توجه کرد از جمله این موارد: تعداد باندها، توان خروجی باند، میزان سیم کشی است. برای انتخاب آمپلی فایر در سیستم صوت، توان آن بسیار مهم می باشد به طوری که توان انتخاب شده باید بیشتر از توان جمع باندها باشد و همچنین امپدانس خروجی هر لاین آمپلیفایر متناسب با امپدانس باندها باشد.

 

پاور میکسر

در توضیحات با میکسر و آمپلی فایر آشنا شدید و وظیفه هریک در سیستم صوت اجرای زنده مشخص شد؛ حال اگر میکسر و آمپلی فایر را مخلوط کنیم یک دستگاه جدید به بار می آید که پاور میکسر نام دارد. در واقع پاور میکسر تلفیقی از میکسر و آمپلی فایر در یک دستگاه است.

 

باند پسیو

باندها از دیگر تجهیزات صوتی اجرای زنده هستند که می توانند برروی دیوار و یا پایه باند ایستاده نصب شوند که جهت پخش صوت ایجاد شده برای حاضرین در سالن مورد استفاده قرار می گیرد. باند دو نوع می باشد باند فول رنج و یا باند تووی.

در باند پسیو فول رنج فقط از یک عدد بلندگوی داخلی جهت پخش صوت استفاده شده است که فرکانس های میانی صوت را پخش می کند در حالی که در باندهای پسیو تووی از دو عدد بلندگوی داخلی به همراه کراس آور استفاده شده است تا پوشش فرکانسی بیشتری را در بر بگیرد. اگر کیفیت و قدرت پخش صوت برای شما مهم می باشد بی شک باند تووی بهترین گزینه می باشد.

سایز ووفر و تویتر در پخش صدا تاثیر مستقیم دارد هرچه سایز ووفر بزرگتر باشد فرکانس های پایینی بیشتری را تحت پوشش قرار می دهد و صدای بم تری دارد البته با قدرت بیشتر.

 

باند اکتیو

باند اکتیو نیز همانند باند پسیو می باشد اما با این تفاوت که داخل جعبه باند یک عدد آمپلیفایر طراحی شده است و برای راه اندازی مستقیم با میکسر فعال می شود و نیازی به آمپلی فایر مجزا نمی باشد. از باندهای اکتیو بیشتر برروی صحنه استفاده می شود.

"<yoastmark

تجهیزات صوتی اجرای زنده

ساب ووفر

در اجرای موزیک های سنتی باند کافی است اما در اجرای موزیک های پاپ و راک نیاز به بیس صدایی می باشد که این بیس توسط ساب ووفر تامین می شود. در واقع ساب ووفر همان باند می باشد اما با بلندگوی داخلی بزرگتر که دارای قدرت بیشتر و بیش بالاتری می باشد. ساب نیز به دو دسته اکتیو و پسیو تقسیم بندی می شود.

 

ساز در اجرای زنده

آنچه که اجرای زنده و پلی بک را متمایز می کند و نبض تپنده ی سالن محسوب می شوند، ساز ها هستند. دیدن اجرای خواننده به همراه اجرای ساز های زنده درست مانند این است که یک بیننده ی حاضر در سالن، نحوه ی عملکرد یک خودرو با بدنه ی شیشه ای را نظاره می کند. دیدن نحوه ی تولید اصوات از ابزار های گوناگون صوتی می تواند به خوبی توجه ببیننده را به خود جلب کند و مخاطب را به سالن های اجرا بکشاند.

علاوه بر این ها لوازم و سایر ابزار های صوتی که در قسمت های بالا به ان اشاره شد، می تواند یک کیفیت و تجربه ی متفاوت شنیداری را به مخاطبان منتقل کند که همه ی این ها از دلایل جذابیت اجرا های زنده محسوب می شود. اما در این قسمت قصد داریم تا کمی بیشتر با ساز های اجرای زنده آشنا شویم.

همانطور که سبک های موسیقی امروز تنوع زیادی را در خود جای داده است، ساز ها نیز متناسب با آن ها متنوع و متغیر می باشند. برای مثال ساز های مورد استفاده در یک اجرای موسیقی سنتی با یک اجرای راک تفاوت های زیادی دارد، اما برخی از آن ها معمولا در همه ی اجرا ها نقش خاص خود را ایفا می کنند و در اکثر سبک ها جای داده می شوند. این ساز ها در دید عموم مردم نیز شهرت بیشتری دارند، چرا که اساس پرمخاطب ترین سبک موسیقی جهان، یعنی پاپ می باشند.

 

ساز ها به طور کلی به پنج دسته تقسیم بندی می شوند:

 • سازی های بادی: که میشه گفت قدیمی ترین آلات موسیقی ساخته شده به دست بشر می باشند و خود به دو گروه بادی برنجی (مانند ترومپت، ساکسیفون، شیپور) و بادی چوبی (مانند فلوت، ابوا، نی انبان) تقسیم بندی می شوند.
 • ساز های کوبه: که در تولید آدرنالین و هیجان در سالن تبهر خاصی دارند و انواع آن ها طرفداران خاص خود را دارا می باشند، این ساز ها همانطور که از نامشان پیداست، با کوبش دست یا چوب روی پوسته تولید صدا می کنند، برخی صدا های ریز تر و برخی صدا های بیس تر اجرا می کنند، از انواع ساز های کوبه ای می توان به طبل بزرگ و طبل کوچک، درام، دف و حتی سنج اشاره نمود.
 • ساز های زهی: دنیای این ساز ها کمی بزرگتر از سایرین است، تاریخ شان هم همینطور، تاجایی که ریشه آن ها در شرق آسیا یافت می شود. صحبت درباره ی آن ها می تواند به اندازه ی چند جلد کتاب قطور ادامه پیدا کند که از آن صرف نظر می کنیم و تا همینجا بحث را خاتمه می دهیم که ساز های زهی خود شامل سه خانواده ی زهی زخمه ای مانند گیتار، زهی کمانه ای مانند ویلون و زهی ضربه ای مانند سنتور، می شوند.
 • ساز های شستی دار: معروف ترین فرزند خلف این خانواده پیانو نام دارد، موزیسین های بزرگی در جهان پیانو را مادر ساز های جهان می نامند که علت آن در سادگی نوازندگی و گستردگی فرکانس های تولیدی توسط آن می باشد. آکاردئون و به تازگی سینتی سایزر عضو جدید این خانواده محسوب می شود.
 • متفرقه: نوعی ساز های فانتزی و مینیاتوری به حساب می آیند که در هیچکدام از خانواده های ساز، جای نگرفته اند، مانند ساز دهنی و ملودیکا.

ساز ها و آلات موسیقی

 • گیتار:

  آنچه که با شنیدن نام گیتار در ذهن بسیاری از مخاطبین تداعی می شود همان گیتار کلاسیک چوبی، با 6 سیم (3 سیم فلزی و 3 سیم نایلونی) می باشد.
  به دلیل راحتی در آموزش و نوازندگی، همچنین وزن سبک و قابل حمل، به یکی از پر طرفدارترین سازی های اجرای زنده تبدیل شده است که می توان سبک های گوناگونی را با آن نوازندگی و همخوانی کرد، چه به صورت سولو و چه به صورت گروه موسیقی، اما این انتهای کار نیست، گیتار های الکتریک و بیس نیز نوع دیگری از گیتار ها محسوب می شوند اتفاقا آن ها نیز طرفداران بسیاری در سراسر دنیا دارند، اما استفاده از آنها ملزم به دارا بودن حداقل یک آمپلی فایر کوچک است.

 • ویلون:

  ویلون از آن دسته ساز هایی محسوب می شود که اغلب برای ساختن زمینه موسیقی به کار گرفته می شوند و ترکیب آن با کلارینت و گیتار می تواند بسیار خوش صدا ظاهر شود. ویلون ها انواع مختلفی دارند، همچون ویلون آلتو و ویلون سل.

 • کیبورد:

  شاید اغراق نباشد اگر کیبورد را آچار فرانسه ی موسیقی بنامیم. کیبور های الکتریکی علاوه بر اینکه اصوات گوناگونی را تولید می کنند و قابلیت برنامه ریزی یا اصطلاحا Programable دارند، می توانند به تنهایی یک اجرای زنده را ساپورت کنند، همچون که در بسیاری از سالن های جشن مورد استفاده ی خالتور ها قرار می گیرند.
  همینطور می توانند در نقش یک پیانو کار آمد ظاهر شوند، چرا که فناوری فینگر تاچ این هویت را نیز به آنان بخشید. ناگفته نماند که درگاه های اتصال در کیبور ها بسیار متنوع است و می تواند این دستگاه را به یک میدی کنترلر قدرتمند نیز بدل کند. نتیجه اینکه، وجود یک کیبور درست و حسابی در اجرا های زنده می تواند کاملا ضروری باشد.

 • درام ست یا درامز:

  درام ست ها روح اجرای زنده هستند که به کالبد سالن دمیده می شوند و شور هیجان را با آن همراه می کنند. درام ست معمولا از یک طبل کوچک، یک طبل بزرگ، یک یا چند تام تام، یک سنج پدالی و یک یا چند سنج ایستاده یا کراش تشکیل می شوند که همگی از خانواده ساز های کوبه ای بدون تونالیته صوتی به حساب می آیند و به کمک دو چوبک و پدال نواخته می شوند. درام ست ها تعیین کننده تمپو و سرعت اجرا می باشند و در حقیقت نقش یک مترونُم را برای سایر نوازنده های ایفا می کنند.

نام های بسیار زیاد دیگری وجود دارند که توضیح در مورد آن ها از حوصله ی این مقاله خارج است، به خصوص ساز های بادی که حق والانصاف گوش نوازند و سال هاست در موسیقی حرفه ای نقش ثابتی دارند، اما به دلیل اجرای سخت و آکورد دهی دشوار نقش کمرنگی در موسیقی پاپ ایرانی دارند.

در این مقاله سعی کردیم تا در کنار معرفی ادوات و لوازم صدا رسانی و تجهیزات صوتی اجرای زنده همچون باند، میکروفن، میکسر، آمپلی فایر و …، تا حدودی از مرز های نوازندگی و اجرای زنده هم عبور کنیم تا شاید بتوانیم برای آن دسته از مخاطبان که در این حرفه مشغول به کار اند یا در صدد شروع آن هستند نیز مفید باشیم.


نویسنده مطلب admin

  برند سایت برند سایت برند سایت برند سایت برند سایت