تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول
4 مارس 2020
26 بازدید
نظر %

سیستم اجرای زنده – بخش اول

اجرای زنده در صوت یکی از جذاب ترین بخش های خانواده صوت محسوب می شود که در واقع همان سیستم های مورد استفاده در سالن های کنسرت می باشد و همواره شور هیجان خاصی را همراه با صدای قدرت مند و با کیفیت به دنبال دارند. اگر تجربه قرار گرفتن در یک سالن کنسرت و شنیدن موسیقی اجرای زنده به واسطه این سیستم ها را داشته باشید متوجه شده اید که این یک تجربه ی متفاوت از حس شنوایی برای شماست. آیا تا به حال به دلیل آن هم فکر کرده اید؟ استفاده از یک سری ابزار و لوازم خاص الکترونیک باعث تولید همچین صدای خاص و با کیفیتی می شود که در این مقاله قصد داریم تا به بخشی از آن بپردازیم. اگر شما هم یکی از مشتریان یا طرفداران سیستم های اجرای زنده هستید، پیشنهاد میکنم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

مقدمه

همانطور که در قسمت قبلی اشاره شد رسیدن به یک صدای خاص و حرفه ای مستلزم استفاده از یک سری ابزار و ادوات می باشد که می بایست به صورت درست انتخاب و درکنار یکدیگر مانند پازل قرار بگیرند و به خوبی تنظیم شوند تا نتیجه ی دلخواه را داشته باشند. بدون شک اگر هرجای این پازل دچار مشکل شود بر روی عملکرد سایر بخش ها و در نهایت خروجی آن تاثیر منفی خواهد داشت، پس می توان این گونه نتیجه گرفت که طراحی یک سیستم حرفه و راه اندازی آن نیازمند دانش فنی بالا و تجربه کافی می باشد. حال بیایید به سراغ یکی از مهم ترین شاخص های یک سیستم اجرای زنده برویم و آن ها را بررسی کنیم.

 

باند

اولین تصویری که در ذهن بسیاری از ما ها با شنیدن نام اجرای زنده نقش می بندد تصویر باند ها هستند که البته این تصور کاملا منطقی است. باند های حرفه ای درست شبیه بازیکنان حرفه ای یک تیم ورزشی می باشند که اگر درست مدیریت شوند عملکرد درخشانی خواهند داشت و اگر درست مدیریت نشوند علی رغم پر هزینه بودنشان، به درد نخواهند خورد. باند ها در و نوع اکتیو و پسیو تولید می شوند که تفاوت شان در دارا بودن یا نبودن آمپلی فایر داخلی می باشد.

باند های اکیتو به کمک یک میکسر یا پری امپ و حتی یک کارت صدای ساده هم راه اندازی می شوند و تنها نیاز به فرکانس های صوتی پرداخت شده دارند تا عملکردشان را به طور کامل ارائه دهند اما درمورد باند های پسیو کمی اوضاع متفاوت است. آن ها علاوه بر فرکانس های صوتی به توان الکتریکی در مقیاس وات هم نیاز دارند تا راه اندازی شوند و به همین دلیل هم عملکردشان در گرو پشتیبانی شدن از طرف یک آمپلی خوب و پرقدرت است. فیش های رابط در باند های اکیتو معمولا از نوع XLR و کابل رابط در آن ها میکروفنی می باشد که در مورد باند های پسیو فیش ها از نوع SpeakON و یا TRS و کابل رابط شان کابل زوج مسی است. همه ی باند ها از هر دسته و خانواده ای به صورت پسیو و اکتیو در بازار موجود است.

 

انواع باند حرفه ای

باند ها اصولا در چهار گروه اصلی به نام های Full Range2Way3WaySUB Woofer تولید می شوند، تفاوت اصلی این چهار گروه در گستردگی پوشش فرکانس های صوتی می باشد و پخش آن ها می باشد. برای مثال ساب ووفر را در نظر بگیرید، پوشش فرکانسی این باند معمولا بین 35 تا 100 هرتز می باشد که نشان می دهد صدا های بم راه به خوبی پخش می کند و به همین دلیل هم از ساب ووفر برای افزایش صدای بم و پخش ایده آل صدای ساز های کوبه در کنسرت استفاده می شود.

باند های فول رنج ارزان ترین نوع باند می باشند که نقش یک آچار فرانسه را در صوت ایفا می کنند و تقریبا همه فرکانس های دریافتی را پخش می کنند. به دلیل گستردگی طیف فرکانسی باند های فول رنج و محدودیت در طراحی بلندگو های داخلی آن، معمولا کیفیت بالایی ندارند و می توان ادعا کرد که باند حرفه ای محسوب نمی شوند.

و اما باند های 2Way که پرفروش ترین نوع باند در بازار صوت هستند دارای ووفر و تیوتر مجزای داخلی هستند که به کمک یک کراس آور فرکانس های دریافتی را به صورت تفکیک شده (صدای تریبل از تیوتر و صدای بیس از ووفر) پخش می کنند و کیفیت بالایی هم دارند. باند های 3Way نیز عملکردی مشابه باند های 2Way دارند، با این تفاوت که علاوه بر ووفر و تیوتر دارای اسپیکر داخلی ثالثی به نام میدرنج هستند که فرکانس های میانی را پخش می کند.

 

جنس بدنه ی باند

بدنه یا باکس باند ها از چوب و یا فایبرگلاس ساخته می شوند که دو دنیای کاملا متفاوت است. صادقانه ترین جمله ای که در مقایسه ی چوب و فایبرگلاس می توان گفت این است که فایبرگلاس برتری مطلق دارد، جز از باب هزینه که خب باند های چوبی اصولا ارزان ترند. دلایل بسیاری وجود دارد که باند های فایبرگلاس را برتر بدانیم، ساده ترین دلیلش هم وزن کمتر فایبرگلاس و مقاومت فیزیکی آن در برابر ضربه است.

باند های چوبی آسیب پذیر ترند و نمی توانید آن ها را مدام به این طرف و آن طرف بکشید اما دلیل اصلی ادعای بنده در بهتر بودن باند های فایبرگلاس این نیست، بلکه صدای خروجی از آن هاست. باکس باند های فایبرگلاس تحت مهندسی جامدات و کنترل پژواک تولید می شوند تا حداقل جذب صدا و حداکثر هدایت صوت به بیرون را داشته باشند که فاکتور بسیار مهمی در انتخاب یک بلندگو حرفه ای محسوب می شود.

نکات مهم دیگری نیز در انتخاب یک باند حرفه ای وجود دارد که در بخش بعدی این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

 


نویسنده مطلب admin

    برند سایت برند سایت برند سایت برند سایت برند سایت