تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول
14 مارس 2020
108 بازدید
نظر %

سیستم صوت حرفه ای سالن های کنسرت

سالن های شلوغ و پرهیجان کنسرت بسیار پرطرفدارند و این محبوبیت گره کوری با اصلی ترین شاخص آن یعنی سیستم صوتی سالن کنسرت خورده است. در حقیقت این صدای با کیفیت و پرحجم است که طرفداران را به سمت این سالن ها فرا می خواند و لذت شنیدن یک موسیقی با کیفیت را به آنان می چشاند. سالن های کنسرت نیز رفته رفته دستخوش پیشرفت و تکامل شدند و در نهایت به موقعیت فعلی شان رسیدند و ما در این مقاله قصد داریم تا حرفه ای ترین و جدید ترین متد طراحی صوت یک سالن کنسرت که اصطلاحا مهندسی صوت نامیده می شود را به شما معرفی کنیم. پس با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

سیستم های صوت رایج در سالن های کنسرت

معمولا برای بیشتر سالن های کنسرت از باند های اکتیو حرفه ای برای سیستم مانیتورینگ استیج و از باند های پسیو آویز و ساب ووفر ها برای پوشش صوتی قسمت حاضرین استفاده می شود که به کمک یک میکسر حرفه ای و یک یا چند پاور آمپلی فایر متناسب با توان مورد نیاز باند های پسیو پشتیبانی می شود. اما برخی سالن های خاص و بسیار معروف از یک سیستم خاص و گران قیمت In-Concert استفاده می کنند که با تکیه بر مهندسی صوت و مهندسی آکوستیک اجرا می شود که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

سیستم های صوتی Satellite In Concert

بگذارید قبل از هرچیزی به سراغ شکل ظاهری این سیستم ها برویم و آن ها را بررسی کنیم. سیستم های satellite که در واقع نام بلندگو های آن می باشد، شبیه به باند های “ارری” می باشند. یعنی به شکل ستونی زیر هم قرار می گیرند و به صورت آویز نصب می شوند. به هریک از این مجموعه های ستونی و ارری یک satellite می گویند که از 6 میکرو درایور (شبیه به تیوتر) تشکیل می شوند. و معمولا به صورت چپ و راست (left & Right) در سالن نصب می شوند. همچنین یک ساب ووفر، یک میکسر و یک پروسسور مخصوص هم در این تیم قدرتمند وجود دارد که به مجموعه های آن ها سیستم Satellite In Concert گفته می شود.

بررسی فنی و نصب و راه اندازی Satellite In Concert

ابتدا پروسسور مخصوص این سیستم ها، صدا هایی با فرکانس بیشتر از 150 هرتز را به 3 بازه فرکانسی مختلف تقسیم بندی می کند و آن ها را راهی 3 آمپلی فایر مجزا می کند تا به اندازه کافی تقویت شوند، سپس از خروجی هریک از این آمپلی فایر های 3 گانه، 2 میکرو درایور واقع در یک satellite تغذیه می شوند. پس برای یک “satellite” 6 میکرو درایوی 3 آمپلی فایر مجزا مورد نیاز است. از آنجایی که satellite ها به صورت L & R نصب می شوند، پس 3 آمپلی فایر دیگر هم برای satellite دیگر مورد نیاز است که می شود در مجموع 6 آمپلی فایر. یک آمپلی فایر دیگر هم برای تغذیه ساب ووفر مورد نیاز است که وظیفه پخش صدا هایی با فرکانس کمتراز 150 هرتز را بر عهده دارد. پس برای کل این سیستم 7 آمپلی فایر مورد نیاز است.

 

تفاوت های Satellite با سیستم های اجرای زنده معمولی

سیستم های Satellite کیفیت پخش بسیار بالاتری نسبت به تجهیزات معمول سالن های کنسرت دارند و اگر به خوبی در جای درست خود قرار بگیرند پخش صوت در تمام سالن به صورت یکنواخت و با کمترین فیدبک صورت خواهد گرفت. ایجاد فاصله ی مناسب بین satellite ها نیازمند محاسبات دقیق است که از یک فرمول خاص پیروی می کند و خواه و ناخواه پای مهندسین صوت را به میان می کشد که این خود به تنهایی تضمینی برای نصب اصولی تجهیزات است.

2 اشتباه رایج در مورد سیستم های Satellite

 • بسیاری هستند که هنوز فکر می کنند همه ی سیستم های satellite بی سیم هستند و اصلا تنها تفاوت شان با سایر سیستم ها در وایرلس بودنشان است متاسفانه تصوری اشتباه است. البته که سیستم هایی وجود دارند که ارتباط بین ارری ها و ساب ووفر از نوع بی سیم است اما این تکنولوژی برای مجموعه های قدیمی تر نیز وجود دارد و یک امتیاز به خصوص برای satellite ها محسوب نمی شود، ولا اینکه سیستم های satellite کابلی هم وجو دارند.
 • برخی این سیستم ها را FX6021 می نامند که کاملا اشتباهه. FX6021 یک محصول کاملا مستقل است که با هدف تامین صدای دستگاه ها PC ساخته شد. گرچه ایده ی Satellite برای سالن های کنسرت از FX6021 برخاست و ماهیت شان تقریبا یکی ست اما نمی توان آن ها را FX6021 نامید. همانطور که اگر اولین خودرو جهان را کمپانی بنز ساخت، نمی توان همه ی خودرو های تاریخ را بنز نامید.

 


نویسنده مطلب admin

  برند سایت برند سایت برند سایت برند سایت برند سایت
  Open chat
  کارشناس فروش
  سلام
  چطور میتونم کمکتون کنم؟