تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

قیمت بلندگو سقفی

بحث قیمت بلندگو سقفی توکار و روکار از مواردی می باشد که برای اغلب کاربران مهم می باشد.

در این بخش قصد داریم انواع بلندگوهای سقفی را به همراه قیمت و کیفیت مورد بررسی و چالش قرار دهیم.

بلندگو سقفی توکار یا روکار؟؟؟

جهت نصب و پخش صوت در سالن و اتاق ها از بلندگو سقفی استفاده می شود، این اسپیکرها در دو مدل توکار و روکار تولید و به بازار عرضه می شوند.

بلندگو سقفی توکار

یکی از مواردی که در طراحی ساختمان جهت پخش صوت باید مهم باشد طراحی مکان های نصب بلندگو سقفی می باشد. امروزه سقف اغلب ساختمان ها از نوع کناف و یا کاذب می باشد. در سقفی های کناف براحتی می توان سیم کشی را به صورت توکار انجام داد.

پس از مشخص کردن محل نصب و سیم کشی بلندگوها توسط گرد بر سوراخ ایجاد می کنیم.

بلندگوهای سقفی توکار در محل حفره قرار گرفته و نصب می شوند.

اگر امکان نصب اسپیکرها به صورت توکار نباشد از بلندگوهای سقفی روکار استفاده می شود.

نکته: استاندارد و زیبایی نصب بلندگوهای سقفی به توکار بودن آن می باشد.

اگر بخواهیم قیمت بلندگو سقفی توکار و روکار را بررسی کنیم تفاوت زیادی نخواهند داشت و تنها تفاوت آن در قیمت یک عدد قاب اضافه درپشت باندهای سقفی روکار می باشد.

قیمت بلندگوی سقفی به چه عواملی بستگی دارد؟؟؟

از مواردی که در هنگام طراحی پروژه صوتی در نظر گرفته می شود توان خروجی و نوع بلندگوهای سقفی می باشد.

بلندگوهای سقفی به دو بخش ولتی و اهمی تقسیم بندی می شوند؛

  • بلندگو سقفی توکار ولتی دارای ترانسفورماتور می باشد. وجود این ترانس این امکان را به طراح می دهد تا در انتخاب تعداد و کابل کشی بلندگو دچار مشکل و محدودیت نباشد. هنگامی که از باندهای سقفی توکار ولتی استفاده می شود برای راه اندازی آن ها از آمپلی فایر ولتی استفاده می شود. آمپلیفایر ولتی سیگنال خروجی صوت را به صورت ولتی با دامنه 70 و یا 100 ولت انتقال می دهد و ترانس مچینگ موجود در پست اسپیکرها سیگنال 100 ولت را دریافت و مجدد آن را به سیگنال معمولی جهت پخش از بلندگوها تبدیل می کند. از بلندگوهای سقفی ولتی در سیستم صوت پیجینگ در فروشگاه ها، ادارات، بیمارستان، مدرسه، مراکز تجاری استفاده می شود.
  • اگر کیفیت پخش برای شما مهم می باشد و تعداد بلندگوهای انتخاب شده کم و همچنین متراژ کابل کشی زیاد نباشد بهتر است از بلندگوی سقفی اهمی استفاده کنید. بلندگوهای سقفی مستقیم به آمپلی فایرهای اهمی متصل می شوند و دارای تلفات نمی باشند در نتیجه دارای کیفیت پخش بالاتری نسبت به اسپیکرهای ولتی خواهند داشت.

اگر بخواهیم قیمت این دو مدل بلندگو سقفی را در حالت برابر بررسی کنیم از آنجایی که اسپیکر سقفی ولتی دارای ترانس مچینگ اضافه می باشد از قیمت بالاتری برخوردار خواهد بود.

نکته مهمی که در بلندگوهای سقفی اهمی مورد توجه می باشد کیفیت پخش آن می باشد از این رو معمولا ساختار آن را به صورت 2WAY انجام می دهند.

بلندگو سقفی 2WAY

کلمه 2WAY، انگلیسی می باشد و معنی آن در فارسی می شود دوراهه و براساس ساختار این بلندگوهای سقفی که از  ووفر و تیوتر تشکیل شده است آن را بلندگوی سقفی تووی می نامند. و برخی نیز آن را اسپیکر سقفی موزیکال می نامند.

پس از دریافت سیگنال صوتی از آمپلی فایر این سیگنال به دو فرکانس بالا و پایین تفکیک می شود. فرکانس بالا شامل صداهای تریبل و فرکانس های پایین شامل صداهای بیس می باشد. صدای تریبل به تیوتر بلندگو سقفی داده می شود و صدای بیس یا همان بم به ووفر آن. این تفکیک فرکانسی و پخش مجزای فرکانس های صوتی باعث می شود کیفیت پخش بالا رود و بیشتر در پخش موزیک استفاده می شود.

بلندگو سقفی

بلندگو سقفی تووی 2WAY

اگر بخواهیم از لحاظ قیمت نیز بررسی کنیم قیمت بلندگو سقفی توکار 2WAY به دلیل ساختار و قطعات اضافه در ساخت آن دارای قیمت بالاتری می باشد.

برند بلندگو سقفی

از دیگر مواردی که در قیمت بلندگو سقفی تاثیر گذار است برند و کارخانه سازنده آنمی باشد. بلندگوهای سقفی ایرانی از نوع معمولی می باشند و معمولا در پروژه های صوت پیجینگ معمولی استفاده می شود. بلندگوهای سقفی ایرانی دارای قیمت کمتری می باشند.

اگر بدنبال باند سقفی تووی هستید باید سراغ برندهای خارجی رفت.

از برندهای معروف تولید کننده اسپیکر سقفی می توان به یاماها ، JTR , JBL , BOSS , FBT و دایناکورد اشاره کرد. از آن جایی که این برندها دارای محبوبیت ویژه ای بین مصرف کنندگان دارند و برند آن تضمین کننده کیفیت آنها می باشد قیمت بالاتری نسبت به سایر بلندگوهای سقفی دارند.


نویسنده مطلب admin

    برند سایت برند سایت برند سایت برند سایت برند سایت