تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول
7 اکتبر 2019
186 بازدید
نظر %

میکروفن بی سیم و سیم دار

 

میکروفن و سیستم های صوتی

سیستم های صوتی اگرچه امروز بخش جداناشدنی زندگی انسان مدرن را تشکیل می دهند اما حقیقت این که قدمت و تاریخچه کهنی از آن ها وجود ندارد. در این مقاله قصد داریم تا به سراغ میکروفن بی سیم و با سیم که یکی از اجزای این خانواده الکترونیکی محسوب می شود برویم و به بررسی آن بپردازیم.

 

تاریخچه میکروفن

شاید باورش کمی مشکل باشد اما عمر میکروفن ها از اولین نسل آن ها تا آخرین و پیشرفته ترین نوعشان به کمتر از 150 سال پیش می رسد. بعد از ژوئن 1854، با ثبت اختراع بزرگ قرن توسط توماس ادیسون که لامپ الکتریکی نام داشت و توانست نیروی الکتریسیته را هدایت و آشکار کند، دانشمندان در تکاپوی اکتشاف و اختراعات دیگری در راستای استفاده از انرژی با ارزش الکتریکی قرار گرفتند و در همین راستا ایده های بسیار بزرگی هم مطرح شد که خود سرشاخه ثبت اختراعات پر شماری بدست بشر بودند. یکی از این ایده های بزرگ، که از اصل بقا و تبدیل انرژی نشات می گرفت، انتقال صوتی، یعنی تبدیل انرژی صوتی به الکتریکی بود که توسط مخترعات نامی تاریخ جهان در دست پژوهش بود. نهایتا در سال 1870 دیوید هیوز از انگلستان موفق به ثبت اولین دستگاه تبدیل انرژی صوتی به انرژی الکتریکی تحت عنوان میکروفن شد.

سال 1875 الکساندر گراهامبل از میکروفن در ساخت نخستین دستگاه تلفن استفاده کرد، ادیسون نیز در سال 1886 میلادی و با اختراع رادیو، از میکروفن برای پخش اولین برنامه رادیویی در فرستنده های خود استفاده نمود، اما استفاده از میکروفن ها برای اجرا های زنده و به شکل امروزی، نخستین بار در سال 1910 و در یک اجرای زنده اپرا در کاخ متروپولیتن نیویورک به ثبت رسید. تا آن زمان صرفا خود میکروفن ها در کانون توجه مهندسین قرار نداشتند تا در نیمه دوم قرن بیستم میلادی یعنی حدود 80 سال پس از ساخت اولین میکروفن، در ایالات متحده، برادران شور (SHURE) پا در مسیر ترقی و توسعه این محصول نهادند و بعد از گذشت مدتی کوتاه، محصولات تازه ای را روانه بازار صوت کردند که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. یکی از معروف ترین نمونه های اولیه میکروفن شور، مدل SM57 نام دارد.

 

میکروفن در عصر جدید

امروزه پس از گذشت سال های طولانی و پیشرفت تکونولوژی ، نمونه های پر شمار و متعددی در بازار میکروفن یافت می شود که می توان آن ها را در چندین دسته بندی مختلف، از نمونه های بی سیم و سیم دار تا نوع کپسولی و شکل ظاهری و نوع استفاده میکروفن قرار داد. اما به طور کلی می توان میکروفن های امروزی را در 2 دسته بی سیم و سیمی جای داد.

 

میکرفن سیمی

میکروفن های سیم دار مستقیما توسط کابل به دستگاه آمپلی فایر متصل می شوند و نیروی مورد نیاز برای راه اندازی خود را نیز از دستگاه می گیرند و آماده به کار می شوند. میکروفن های سیمی انواع مختلفی دارند، اعم از میکروفن های داینامیک و خازنی که هریک از آن ها نیز انواع دیگری از جمله میکروفن های دستی، میکروفن های یقه ای، میکروفن های هدمیکی، میکروفن رومیزی، میکروفن کنفرانس و… را شامل می شوند. به طور معمول، میکروفن های سیم دار قیمت کمتری از نوع بی سیم خود دارند و در شرایط گوناگون، همانند نوسانات الکتریکی هنگام استفاده از ژنراتور های برق، به خوبی عمل می کنند.

میکروفن باسیم

 

میکروفن بی سیم

می توان گفت تقریبا همه ی میکروفن های سیم دار، دارای نمونه های بی سیم نیز می باشند، مانند میکروفن های بی سیم دستی، یقه ای، هدمیکی و… اما نوع عملکرد میکروفن های بی سیم بر پایه فرستنده و گیرنده قرار دارد، به این شکل که میکروفن، اصوات را به سیگنال های صوتی تبدیل می کند و سپس آن ها را به کمک فرستنده برای گیرنده خود که در فاصله ی نسبتا دور، بنا به برد میکروفن قرار دارد می رساند که توسط آنتن ها دریافت می شوند و به کمک کابل از گیرنده به آمپلی فایر منتقل می شوند.

برای جلوگیری از تداخل سیگنال های رادیویی در میکروفن های بیسیم، معمولا چندین کانال فرکانسی برای فرستده و گیرنده در نظر می گیرند که باید در هر دو دستگاه هماهنگ باشد تا ارتباط برقرار گردد. این کانال ها در برخی میکروفن ها روی باند VHF و در برخی دیگر روی UHF تعریف می شود که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت. میکروفن های بی سیم در قسمت فرستنده نیاز به باطری یا شارژ الکتریکی دارند تا راه اندازی شوند، چرا که دیگر به کمک کابل به دستگاه مرکزی متصل نیستند و نیروی الکترونیکی آن ها از طریق کابل تامین نمی شود. حال ممکن است این سوال پیش آید که چرا برخی میکروفن های سیمی، مخصوصا نوع هدمیکی و یقه ای به باطری نیاز دارند ؟ که در ادامه پاسخ خود را خواهید یافت.

میکروفن بی سیم

تفاوت باند VHF و UHF در میکروفن های بی سیم

اگرچه می توان این گونه بیان نمود که فرکانس کاری UHF بیشتر از VHF می باشد و طول های موج آن کوتاه تر و قوی تر است، اما علت اصلی استفاده از باند UHF بجای VHF ، پهنای گسترده باند در UHF می باشد که این امکان را برای کاربران فراهم می کند تا در مکان هایی که تداخل فرکانسی زیاد است، بدون مشکل از میکروفن های خود استفاده کنند. از مزیت میکروفن های VHF می توان به قیمت پایین آن برای خرید اشاره کرد.

 

میکروفن های خازنی و داینامیکی

کپسولی های مورد استفاده در میکروفن ها گاه خازنی و گاه داینامیکی در نظر گرفته می شوند. توضیح مفصل و تخصصی در مورد آن ها در مقاله ای دیگر ارائه خواهد شد اما به طور خلاصه می توان این گونه گفت که کپسولی های داینامیکی که خود شامل سه نوع کاردیود، سوپر کاردیود و هایپرکاردیود می باشند مقاومت فیزیکی بالاتر و حساسیت کمتری دارند و از همین نظر مناسب استفاده در اجرای های اکتیو و زنده می باشند و مستقیما به کمک دستگاه مرکزی راه اندازی می شوند اما سیستم های خازنی که معمولا بسیار حساس هستند و در میکروفن های یقه ای و هدمیکی اغلب مورد استفاده قرار می گیرند، نیاز به ورودی مخصوص فانتوم پاور بر روی آمپلی ها دارند و یا اگر به ورودی های معمولی میکروفن متصل شوند یک باطری کمکی برای آن ها در نظر گرفته می شود.

 

واحد آموزش مشتریان بانی باند


نویسنده مطلب admin

    برند سایت برند سایت برند سایت برند سایت برند سایت
    Open chat
    کارشناس فروش
    سلام
    چطور میتونم کمکتون کنم؟